Genetika – komplexná biologická veda

Téma: Medicína a zdravie
Prezentujúci: Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Katedra biológie a fyziológie, Pracovisko genetiky

Miesto konania: OC OPTIMA
Čas: Počas celého podujatia

Informácie

Počas evolúcie narastala nielen rozmanitosť biologických foriem – biodiverzita, ale aj ich komplexita. Príkladom takejto komplexity môže byť usporiadanie genetickej informácie eukaryotických organizmov v podobe CHROMOZÓMOV a ich ultraštruktúry. Základom tejto ultraštruktúry je makromolekula deoxyribonukleovej kyseliny (DNA), v ktorej sa nachádzajú jednotky dedičnosti – gény. Molekula DNA sa ovíja okolo molekúl proteínov (histónov) a vytvára tak bazálne chromatínové vlákno. Históny umožňujú vznik zložitejších stupňov kondenzácie CHROMATÍNU (solenoidy, domény) až po najvyššie stupne jeho organizácie, ktorými sú CHROMOZÓMY bunky. Nepriaznivé faktory životného prostredia môžu spôsobiť trvalé zmeny genetickej informácie DNA bunky uloženej v chromozómoch – mutácie (genetika), alebo zmeny, ktoré nemenia genetickú informáciu, ale chemicky modifikujú molekulu DNA prostredníctvom epimutácií (epigenetika). Genetické a epigenetické procesy sú vzájomne prepojené. Dôsledkami týchto procesov môžu byť aj rôzne patologické stavy (ochorenia).

Cieľom vedeckého stánku bude oboznámiť záujemcov s genetikou ako komplexnou biologickou vedou v súvislosti s komplexitou genetickej informácie buniek. Praktická časť bude venovaná príprave cytogenetických preparátov, ich farbeniu a pozorovaniu chromozómov rôznych druhov zvierat pomocou svetelného mikroskopu. Záujemcovia sa môžu prakticky oboznámiť aj s metódou agarózovej gélovej elektroforézy, ktorá patrí medzi základné metódy detekcie DNA používané v molekulovo-genetických laboratóriách.

viac informácií nájdete tu: https://www.uvlf.sk/

Kategória: